Solárne panely dokážu produkovať elektrickú energiu v priemere osem hodín denne. Najväčšia spotreba v domácnostiach však býva skoro ráno a neskôr večer, keď je slnečný svit minimálny. Ako teda vyriešiť takýto nesúlad? Najčastejšie sa využívajú na to tieto riešenia:

Akumulácia solárnej energie do vody

Táto možnosť využije vašu aktuálne nepoužitú energiu na ohrev vody napríklad v bojleri, podlahovom kúrení alebo bazéne. Je lacná a pomerne nenáročná na realizáciu. Je ale nutné poznamenať že po tom, čo sa voda nahreje, opäť začnú vznikať prebytky, ktoré už neviete nijako využiť.

Využitie virtuálnej batérie

Táto možnosť si nevyžaduje žiadne vstupné náklady. Funguje na princípe odosielania vašich prebytkov el. energie do verejnej siete. Distribučná spoločnosť vám túto energiu vráti v podobe znížených účtov za elektrinu, napríklad v zimnom období. Znie to celkom fajn, že?

Má to však jedno ALE. Distribučné spoločnosti si účtujú nemalé poplatky za prijatú a odovzdanú energriu a to až do výšky 60%. No a v prípade výpadku elektriny sa ku vaším „úsporám“ nedostanete.

Akumulácia solárnej energie do batérií

Pri využívaní akumulačných batérií môžeme prvý krát použiť slovo nezávislosť. Vaše prebytky sa uložia do batérie, kde si ich môžete vyčerpať podľa vášho uváženia a neplatíte už nič navyše. Áno, počiatočná investícia je potrebná. Ale pri správnom výbere a kombinácií komponentov sa vám vráti veľmi rýchlo.

Kombinácia všetkých troch možností

Posledná možnosť prináša do domácností čiastočnú, ba do konca úplnú energetickú nezávislosť počas mnohých mesiacoch v roku. V praxi to prebieha napríklad nasledovne:

V prvom rade sú pokryté aktuálne potreby energie. Následne sa prebytky akumulujú do vody, a po jej nahriatí na predvolenú teplotu putujú do batérie, kde sa uložia na neskôr. Až potom, čo využijete vašu energiu všetkými možnými spôsobmi sa posielajú prebytky do verejnej siete, vďaka čomu sa znížia vaše účty za odobranú energiu napríklad v zimnom období.

Pred pár rokmi možno sci-fi, no dnes je už pojem energetická nezávislosť súčasťou mnohých domácností a firiem. Vďaka riešeniam šitým na mieru si môže takmer každý užívať dary slnka a tiež sa vyhnúť neustálemu zdražovaniu energií.

Na všetky vaše ďalšie otázky ohľadom využitia a úschovy solárnej energie vám radi odpovieme na bezplatnej konzultácii. Neváhajte a zarezervujte si termín ešte dnes. >Kontakt